Nejstrašnější nedůvěra - nedůvěra v sebe!

Červen 2013

Kamelie

19. června 2013 v 13:04 | já a Wikipedie |  Víte, že?
Rod Camellia byl popsán v roce 1753 Carl Linnéem a pojmenován na počest českého botanika Georga Kamela, který působil v 17. století jako jezuitský misionář na Filipínách. Kamel vydal herbář Herbarium aliarumque stirpium in insula Luzone Philippinarum (česky Herbář léčivých rostlin ostrova Luzon na Filipínách). Rostliny zde popsané Kamelem mají zkratku Kamel. Kamel sice konkrétně s čajem neměl nic společného, avšak Linné tím chtěl ocenit jeho přínos botanice.[1]

pokojovky_2.jpg
Věděli jste to, že objevitelem této krásné květiny byl Čech?

Ohlédnutí

17. června 2013 v 11:38 | já |  Moje psaní
Tempus fugit!!!
Známé od pradávna, že je rychlejší, než bychom si přáli. Proklouzne mezi prsty a je ten tam. Řeč je o obyčejném čase.
Když jsem dnes nalistovala své stránky deníku, vstaly mi vlasy na hlavě. Už to zase bude skoro měsíc a já sem neškrtla ani písmenko, ba ani interpunkční znaménko. Jsem to ale nepořádník! Ale když on Fb je tak zrádná věc, otevřete si jej a čtete a čtete, hledáte a prohlížíte. Tisíce zpráv, novinek, zajímavých fotografií od známých i neznámých lidiček, se vám denně nabízí a vy neodoláte. Zkrátka, povídám, je to zrádné.
Budu se snažit nebýt tam tak často, ale znáte to, sliby - chyby.
Za uplynulou dobu se toho docela dost událo. To, že opět naši zemi navštívily povodně, raději nebudu zmiňovat, všichni to víme z denních zpráv, jež se na nás hrnuly ze všech stran. My tady na střední Moravě, měli tentokrát štěstí, pršelo sice dost, ale voda stačila odtéct. Teď už svítí sluníčko a jak jsem se dívala ráno na zahrádce, višinky se začínají červenat.
Dnes jsme se probudili do bezvládí, vláda díky předsedovým milostným hrátkám skončila, a tak se bude hledat nové řešení. Máte-li někdo nějaký návrh, napište. Bude to tentokrát opravdový boj!
Naši dva psíci se také snaží o to vládnout tomu druhému a máte vidět, co dokáží. Někdy si musím dupnout a ohnat se po nich, aby si uvědomili, že jsem tady "zatím ještě pánem já!"
Před malou chvílí se vrátil polovička z města, kde si byl pro nové sportovní botičky, jelikož se nám dal na turistiku. Byl u lékařky a objevila se mu zvýšená hladina cukru, no a strach učinil své. Bude se toulat po okolí s pejskem na vodítku. Přinesl umělé sladidlo - Stevii a tak teď tady studuji, co je to vlastně za zázrak. Píší tady -

Sladidla z rostliny Stevia

Stévia je rostlina pocházející z Paraguaye (výška cca půl metru). Listy stévia obsahují látky zvané steviosidy, které jsou až 300× sladší než sacharóza v podobě bílého cukru.
Výjimečnost rostliny Stévia tkví v její nulové kalorické hodnotě. Stévia nezpůsobují zvýšení hladiny cukru v krvi, ale naopak přispívají k rovnováze této hladiny v krvi.
Stévie sladká (Stevia rebaudiana, nazývána také stévie cukrová, sladká tráva, medové lístky) je bíle kvetoucí světlomilná tropická rostlina z čeledi hvězdnicovité. Původní oblast výskytu jsou tropické a subtropické oblasti Jižní a Střední Ameriky. Cení se jí kvůli jejím léčivým účinkům a hlavně kvůli vysoké sladivosti. Stévie se používá především jako náhražka cukru, ale ve vyšší koncentraci může mít poněkud lékořicovou příchuť. Rod Stevia obsahuje okolo 150 druhů bylin a keřů.
No, je to zajímavé počtení, ale uvidíme, jak se nám osvědčí.
Ve volných chvílích jsem samozřejmě fotografovala a nemohu své čtenáře ochudit o pár zdařilých fotek.