Nejstrašnější nedůvěra - nedůvěra v sebe!

Královna Alžběta

27. září 2010 v 22:27 | Film VB (2005). |  Co se mi líbí

Bylo jí pouhých šestadvacet let, když usedla na trůn. Málokdo tehdy věřil, že by žena dokázala úspěšně vládnout. Dcera Jindřicha VIII. a Anny Boleynové to však dokázala. V zemi, rozpolcené náboženskými nesváry, v  zemi s vyschlou státní pokladnou, zemi, která poprvé po mnoha stoletích neměla jedinou kontinentální državu, dokázala za dvacet let své vlády položit základy stabilní, prosperující říše, jež se v budoucnu měla stát nejmocnějším impériem světa. V roce 1579 trápí její rádce jediná věc. Alžběta se až dosud odmítala vdát. A bez manžela nelze mít přímého dědice, následkem čehož vzniká nebezpečí občanské války mezi možnými následníky. Kromě toho je Anglie stále ještě malou, zranitelnou protestantskou zemí, která nutně potřebuje silného spojence. Neboť katolíci, vedení Španělskem, čekají na první příležitost, aby se mohli zmocnit trůnu kacířské královny. Tomu všemu by se dalo zabránit vhodně voleným manželským svazkem. Například s bratrem francouzského krále, vévodou z Anjou. Je ale možné, aby k tomuto sňatku vůbec došlo, když královnino srdce patří již léta jinému muži?
Dvoudílný historický film režiséra Toma Hoopera mapuje nejdůležitější okamžiky posledního čtvrtstoletí vlády nejslavnější anglické královny: její pokus provdat se v zájmu země i svém za katolíka, popravu Marie Stuartovny, vítězné války, upevňování moci impéria atd. Především ale poskytuje pohled na soukromí panovnice a její vztah ke dvěma nejdůležitějším mužům jejího života. Prvním z nich byl Robert Dudley, hrabě z Leicesteru, její přítel od dětství a její největší důvěrník a rádce. Po jeho smrti pak zaujal jeho místo jeho adoptivní syn Robert Devereux, hrabě z Essexu.
Ambiciózní projekt získal celkem 9 sošek Emmy. Jednu z nich si po právu odnesla i představitelka titulní role, jedna z momentálně nejlepších britských hereček vůbec - nedávno oceněná Oscarem za roli jiné britské královny, Alžběty II. - Helen Mirrenová, která dokázala ve své Alžbětě spojit jak státnickou velikost královny, tak i chvilkovou slabost a zranitelnost svým způsobem osamoceného, rozpolceného, nešťastného člověka.

První díl uvidíte ve středu 29.9.2010

 


Komentáře

1 babi Maňasová | Web | 28. září 2010 v 9:08 | Reagovat

Anglické dějiny jsou zajímavé, taky se mi líbí knížky i filmy, které je popisují.

2 Jarka | Web | 28. září 2010 v 9:09 | Reagovat

Hmm, to bude moc zajímavý historický film. Díky Hadi za upozornění, už vím, na co se budu ve středu dívat. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama