Nejstrašnější nedůvěra - nedůvěra v sebe!

Ema Destinová

30. září 2010 v 22:15 | encyklopedie |  Víte, že?
Emilie Kittlová, známá pod pseudonymem Ema Destinnová (26. února 1878, Praha - 28. ledna 1930, České Budějovice) byla světoznámá česká operní pěvkyně a všestranně vzdělaná osobnost.
Ve svých 20 letech byla sice odmítnuta v Národním divadle v Praze, svou kariéru však úspěšně zahájila v témže roce v Berlíně. Po deseti letech získala angažmá v Metropolitní opeře New Yorku, kde zpívala například po boku Carusa.
V roce 1914 se vrátila do Čech, vlivem válečných událostí byla nucena zůstat zde až do konce první světové války. V roce 1914 zakoupil ve Stráži nad Nežárkou její přítel za její peníze zámek, v němž žila až do konce života. V roce 1925 ji na zámku navštívil i T. G. Masaryk.
V roce 1916 se vrátila do Čech, kde byla kvůli údajné špionáži uvězněna na svém zámku ve Stráži nad Nežárkou domácím vězení. V posledním roce 1. světové války, 1918, se opět vrátila na scénu a všude slavila úspěchy. Na konci koncertů zpívala českou národní hymnu Kde domov můj, kde vlast je má…, čímž vyjadřovala na svých vystoupeních národní manifest.


Po válce se opět stále častěji vrací. Vystupuje v Londýně na festivalu československé hudby a jedenáctkrát v Covent Garden. Roku 1919 se znovu objevuje na dvě divadelní sezóny v newyorské Metropolitní opeře, již pod jménem Ema Destinnová. Těžce onemocněla a včasná operace jí zachránila život. V roce 1925 podnikla krátké turné po Jugoslávii a vystoupila v Bratislavě. Roku 1926 se pomalu loučila. Poslední pražský koncert v Lucerně a turné po 20 městech Československa. V roce 1928, u příležitostí 10. výročí vzniku republiky, zpívá svůj poslední koncert v Londýně. Nakonec se stáhla na svůj zámek ve Stráži nad Nežárkou a jen příležitostně zpívala na koncertech.
"Emmy Destinn" zemřela během operace očí 28. ledna 1930 v Českých Budějovicích. Na její poslední cestě na hřbitov českých velikánů na Vyšehradě se s ní přišlo rozloučit velké množství lidí.

Soubor:Emmy Destinn.jpg
 


Komentáře

1 Jarka | Web | 1. října 2010 v 8:42 | Reagovat

Matně si vzpomínám, že na tom zámečku jsme kdysi byli se školou. Destinová měla rušný život a zemřela docela mladá. Byla to hezká žena s krásným hlasem. :-)

2 hadimrška | 1. října 2010 v 11:41 | Reagovat

Líbí se mi na té fotografii s jakou grácií se nechala vyfotografovat a nikterak jí ta trocha kileček navíc nevadí. Má ohromné charizma. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama