Nejstrašnější nedůvěra - nedůvěra v sebe!

Sběratel písní

28. května 2008 v 16:29 | použito článku ve Wikipedii |  Víte, že?
Rádi se prozpěvujete různé popěvky? Nejčastěji nám utkví v hlavě jednoduché melodie, které jsou lidovými písničkami. Proto se také jmenují lidové, že vznikly mezi lidmi a lidé si je prozpěvovali.
František Sušil (18. června 1804 Nový Rousínov - 31. května 1868 Bystřice pod Hostýnem), národní buditel a kněz, vydal sbírku téměř 2400 lidových písní pod názvem Moravské národní písně s nápěvy do textů vřazenými. Moravské národní písně vyšly v první menší sbírce poprvé v roce 1835, velké vydání pak roku 1860. Učil na teologickém učilišti v Brně. Jeho nejvýznamnějším dílem je překlad a zejména komentář k Novému Zákonu.
Písničky začal sbírat ještě jako student v roce 1824 a první sbírku vydal roku 1835. Sbíral písničky na Moravě, ale i na Opavsku a na Těšínsku v místech, kde čeština neustoupila polštině, ve slovanských osadách v Rakousku. Nejprve si vzal pomocníky, venkovské učitele, ale po špatných zkušenostech dělal tu práci sám. Nadále využíval pomocníky jen k tomu, aby sezvali lidové zpěváky ze svého okolí na jedno místo (na faru, do hospody), kde je poslouchal a po jednom či dvou předvedeních byl schopen zapsat melodii a text. Protože však byl kněz, zůstaly mu písně bujnější utajeny, prostí lidé se ostýchali takové písničky zpívat před knězem, i když v hospodách varianty sloučil, někde též očišťoval dialekty, aby ve slovácké písni nebyly hanácké koncovky apod. Také písně, které byly již v Erbenovi, do své sbírky zpravidla nezařazoval. V pozdějších sbírkách jiných autorů pak je jen málo písní, které František Sušil nezachytil. Za život shromáždil neuvěřitelných 2361 skladeb. Byly jistě dost oblíbené. Snažil se zachovávat všechno tak, jak to slyšel. Nicméně pak z obrovského sesbíraného materiálu vybral jen část (a dokonce snad pouze menší), když třeba některé
V českých sbírkách značně převažuje počet textů nad počtem melodií, zatímco v moravské písni je podíl melodií značně vyšší a snad dokonce bylo sesbíráno více nápěvů než textů. České písně se dost blíží hudbě umělé, barokního základu, ve stupnicích durových či mollových, taneční, stálého rytmu. Moravské písně ne tolik, dokonce pozdější sběratelé zaznamenávali věrněji melodie, u některých písní byla intonace jemnější než na půltóny. U moravských písniček jsou rozličné stupnice, změny rytmu a jsou spíše vyprávěcí.
Stůj břízo zelená, pod městečkem vojna silná, stůj břízo zelená.

Stůj břízo zelená, můj bratříček na ni jede, stůj břízo zelená.

Stůj břízo zelená, co on si tam vybojuje, stůj břízo zelená.

Stůj břízo zelená, můj bratříček z vojny jede, stůj břízo zelená.

Stůj břízo zelená, tři jablíčka v ruce nese, stůj břízo zelená.

Stůj břízo zelená, jedno on dal své matičce, stůj břízo zelená.

Stůj břízo zelená, druhé on dal své sestřičce, stůj břízo zelená.

Stůj břízo zelená, třetí on dal své milence, stůj břízo zelená.

Stůj břízo zelená, milenka se rozhněvala, stůj břízo zelená.

Stůj břízo zelená, že všech jablek nedostala, stůj břízo zelená.

Stůj břízo zelená, matička mě vychovala, stůj břízo zelená.

Stůj břízo zelená, sestřička mě kolíbala, stůj břízo zelená.

Stůj břízo zelená, tys mě milá nic nedala, stůj břízo zelená.

Stůj břízo zelená, bílý šátek jsem ti dala, stůj břízo zelená.

Stůj břízo zelená, tys ušpinil, já vyprala, stůj břízo zelená.

Stůj břízo zelená, pod městečkem vojna silná, stůj břízo zelená.

Stůj břízo zelená, tjada da dá, stůj břízo zelená.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama