Nejstrašnější nedůvěra - nedůvěra v sebe!

Máte rádi dopisy?

5. května 2008 v 17:30 | ja |  Moje psaní
Dostala jsem dopis! Ano, skutečný dopis. Se zájmem jsem si jej nesla ze schránky domů a těšila se na odesílatele. Obyčejná bílá obálka, razítko nečitelné a naomak v ní neco tvrdého dlouhého. Nemocniční klaun. Slyšeli jste o něm někdy. U nás teda rozhodně nepatří mezi zaměstnance. Poslal mi krátký dopis, složenku vypsanou na mé jméno a připravenou doplnit částku. Jako odměnu jsem dostala propisovačku s logem nemocničního klauna. Potud v pořádku. Netvrdím, že přispěju, netvrdím, že nepřispěju . Je to moje svobodná volba. Zaujalo mě něco jiného, ty dopisy byly dva . Druhý byl adresován mé matce, která je 14 let mrtvá. A jsme u jádra pudla. Zajímalo by mě, kde lidé z nadae Nemocniční klaun došli k adrese a jménu někoho, kdo už není. Není ani v telefonním seznamu, jelikož není pevná linka a pokud existovala, byla už před 14 lety přepsána na mé jméno. Dopisy ráda dostávám, od dětství. Chodívalo mi jich hodně, měla jsem spousty kamarádek a kamarádů, nejen u nás, ale i v cizině. Některé dopisy mě provázely celým dětstvím, některé vydržely do dospívání i dospělosti. Žádné s dopisových přátelství nepřežily dobu SMS a emailů. Škoda, nyní chodí jen tyhle dopisy, od bezejmenných lidí, bohužel mnohdy i mrtvým lidem.
 


Komentáře

1 Hana | 5. května 2008 v 22:01 | Reagovat

Dostala jsem už potřetí obálku od Zdravotního klauna. Také nevím, odkud vzali moji adresu, je poněkud v jiné podobě, než v tel. seznamu. Poprvé jsem od nich dostala samolepky se jménem a adresou, bylo jich dost, ještě je používám. Jsem k těmto pro mne anonymním spolkům poněkud nedůvěřivá, proto jsem nijak nereagovala. To bylo asi před rokem. Loni na podzim jsem dostala další zásilku, kromě výzvy o příspěvek v ní byla také propisovačka s logem a samozřejmě složenka. Ta je tam vždy. Před Vánoci jsem platila nějaké složenky a přitom jsem uvážila, že přispět snad na dobrou věc není špatné, na složenku Zdravotního klauna jsem poslala určitou částku. Hned po Novém roce jsem dostala poděkování s přiloženou podkovičkou "pro štěstí" ze žlutého kovu. Teď docela nedávno kolem Velikonoc jsem dostala další dopis, samozřejmě další složenku a jako dárek přívěšek ke klíčům s kolečkem do nákupních vozíků. Tento dáreček se mi osobně líbil (emblém Zdr. klauna, na druhé straně vyryto Smích je nejlepší lék), darovala jsem ho kolegyni, kterou se snažím držet nad vodou - psychicky. Udělala jsem jí tím radost. To je jedna věc. Jaký bude můj další postoj ke klaunovi, nevím, protože o této organizaci vůbec nic nevím, člověk uvízne svým příspěvkem a oni ho už nepustí. Také mě zajímalo, jak na mne přišli... Člověk není lhostejný, nemůžu si vyskakovat, ale v bídě nežiji, jsem pro, aby se potřebným pomáhalo. Jen tak namátkou: každý rok přispívám na akci "žlutá květinka" na léčbu rakoviny, kupuji si Bílou pastelku pro nevidomé, přispívám do kasičky pod vánoční stromek na náměstí, neodmítnu ani koledníky v tříkrálové sbírce. Několikrát jsem se zapojila do pomoci ADRA.  Na pracovišti organizuji Adopci na dálku, kdy je třeba sehnat alespoň 5 500,- Kč každý rok na školné pro dítě z Guineje. Myslím, že to ještě není vše, do čeho jsem se pravidelně zapojila. Nepíši o tom s cílem nějak se zviditelnit, ale vždy mě napadá otázka: Dostane se opravdu vždy tato naše pomoc potřebným? Obavy a nedůvěra jsou určitě na místě, vždyť kolik už bylo případů různých podvodníků.

Ani o Zdravotním klaunovi nevím nic, než to, co oni sami zasílají. Ale je otázka, jakou částku získají, jak s ní naloží, co opravdu pro zdravotně potřebné děti dělají? Ono zhotovit takový dopis nebo leták by uměl kdekdo, ale kdo je třeba Gary Edwards, Umělecký ředitel? Existuje vůbec? Má někdo nějaké zprávy o občanském sdružení Zdravotní klaun, a sídlí OPRAVDU (?) na adrese Jeseniova 10, 130 00 Praha 3?

Také sdílím heslo: "Společně dokážeme přinést smích do nemocnic!" Sama jsem jim nepřispěla žádnou závratnou částkou, ale nerada bych byla pro smích nějakým vychytralcům. Kolikrát jsme se dozvěděli, jak mnohé sbírky (třeba u nás po povodních) byly zneužity. Co si o tom myslíte? Ráda si přečtu názory jiných.

Jinak, Hadimrško, zdravím Vás, chodím na Váš blog pravidelně, líbí se mi tady, píšete dobré články. Přeji hodně zdravíčka a zdravím do Bystřice. Děkuji, Hana.

2 hadimrcha | 7. května 2008 v 8:54 | Reagovat

Zrovna před několika dny jsem zahlédla v televizi chlapce, který dělá nemocničního klauna. Je to někde v severních čechách a má na starosti děti ze dvou nebo tří nemocnic. Je to jistě záslužná práce, ale více o ní nevím. Doufám, že se o ní někde ještě dočtu. Děkuji za komentář. H

3 Mirka | E-mail | Web | 7. května 2008 v 21:23 | Reagovat

..Hadimrško, já dopisy píšu dodnes. Neumím si to bez nich představit. Maily jsou fajn, SMS také, ale ami jedno nenahradí skutečný dopis.. kdybych znala Tvou adresu, s chutí bych Ti napsala:)

4 Motýl | 10. května 2008 v 16:27 | Reagovat

Hadimrško, adresa mohla být opsaná z karty, kterou máš založenou u lékaře na kterémkoliv oddělení, ale bývá neskutečné, protože i od různých a různých i podvodníků dostáváš přesnou adresu a žasneš, okkud ta adresa je a kdo jim ji dal.Kdyby jsi se po tomto pídila, možná by jsi se ani nedozvěděla, kdo to vlastně chtěl ten klaunovský příspěvek. A tak udělej co uznáš za vhodné a opět máš dvě možnosti : buď - anebo. Hezký den ...Motýl.

5 DědaLebeda | Web | 12. května 2008 v 0:05 | Reagovat

Hmmmmm...hezké, jen kdyby platilo to známé "Boží mlýny melou pomalu, ale jistě" na ty hajzly, kteří se přiživují na neštěstí druhých.

Povodně byly toho příkladem, jak se prodával darovaný chléb od lidí, kterým nebyl osud těch potřebných lhostejný.

Ach jóóó´...\čo sme to za ľuďá\

,.DL.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama