Nejstrašnější nedůvěra - nedůvěra v sebe!

Vidím to jako dnes!

1. dubna 2008 v 11:13 | ja |  Něco z rodinné kroniky
Dneska v noci jsem krájela nudle. No, ne opravdu, ale ve snu. Vrátila jsem se o mnoho let nazpět, ke své milované babičce. Bylo to někdy z počátku podzimu, z nějakého důvodu jsem byla u ní na hlídání ještě ve starém domečku. Na zahradě padala jablíčka se stromu, já chodila a pomáhala babičce se sbíráním. Bylo jich tam jenom pár, ale já ráda skotačila venku. Děda byl někde ve městě a my dvě s babičkou se daly do vaření. Vidím to jako dnes, polévka byla rajská, tu mám do dneška nejraději tak, jak ji babička vařila s fridátními nudlemi. Pro neznalé jenom přidávám, jsou to vlastně omelety stočené do roličky a nakrájené na nudličky. Bramborová kaše a sekaná bylo také jídlo, které jsem měla ráda a mám dodnes. S nasbíraných jablíček udělala babička štrůdl, ale jaký! Tak krásně tenké tažené těsto nedokážu, ani kdyby mě pozlatili ruce. Skoro přes něj bylo vidět. Když jsme se najedly a umyly nádobí, dala se babička do válení těsta na nudle. Dělávala si sama polévkové nudličky, jako vlásek tenké, široké nudle i flíčky. Když jsem viděla, jak s tenounkého těsta naskládaného na sebe, ostrým nožem ukrajuje nudle jako podle šablony, zírala jsem. Myslím si, že v tom byly roky cviku a také babiččina šikovnost . Chtěla jsem si to sama vyzkoušet, ale dopadlo to strašně. Málem jsem si ukrojila tři prsty, kterými jsem těsto držela a výsledek byl hanebný. Proto jsem si raději klekla na stoličku u stolu, hlavu podepřela rukama a na práci babiččiných rukou s úžasem hleděla. Je to už opravdu dávno a je jenom náhoda, že se mi dneska o této události zdálo? Pohled do kalendáře mě ujistil, že to náhoda asi nebyla. Babička se totiž narodila 1.4.1896. Měla by dneska 112 let. Moje milovaná babička!
 


Komentáře

1 Karel | 1. dubna 2008 v 18:09 | Reagovat

Vzpomínám, jak to těsto na nudle nechávala sušit rozložené na ustlaných postelích.

2 DědaLebeda | Web | 1. dubna 2008 v 20:58 | Reagovat

Tak - už jsem se konečně k Tobě dostal. Zkušenosti mám naprosto stejné s mojí maminkou, která byla přesně jako Tvoje babička přímo odbornice na ty její vlasové nudličky. My, jelikož jsme byli doma jen tři kluci, já měl být prý ta očekávaná holčička což se nepovedlo, jsme museli pomáhat a tak se zasvětit do tajů vaření a všeho týkajícího se domácnosti. Ač tenkrát neradi, později jsme hodnotili to, že se dovedeme k domácím pracím postavit. Hodilo se. Maminka onemocněla a otec, který fáral a dřel na šachtě by asi takový zákluz už sám neutáhl.

K Tvému snu - babička si řekla o vzpomínku.

Zase sem rád zaskočím a postupně se seznámím s tím co jsi sem předložila pro nás.

Hezký den Ti přeje ---(:-§)))  ,.DL.

3 Jirka | 2. dubna 2008 v 0:41 | Reagovat

Sice se mi žádný sen o babičce nezdál, ale také jsem si zavzpomínal.

4 Veronica | E-mail | Web | 3. srpna 2008 v 10:58 | Reagovat

Presne jako moje babicka. Taky jsem u ní vzdycky strávila celé prazdniny a kazdou sobotu a nedeli. Babicka byla mistryne varení a ani moje maminka ani já se sní nemuzeme merit. Ani na to bohuzel nemám cas, práce a 5 detí mi zabere vsechen cas který mam. Ale vzpomínky jsou to krásné - z úplne jiné doby kdy deda jezdil do lesa na ostípky, sekal trávu kosou a kazdé vanoce byla zabíjecka.

Preji hezkou nedeli.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama