Nejstrašnější nedůvěra - nedůvěra v sebe!

Máte rádi sůl?

23. dubna 2008 v 18:34
Nedávno jse někde na blogu četla o tom jak se seznámili s barevnou tzv. ibiškovou solí. Překvapila mě zvláště barevná fotografie doplňující text. Přemýšlela jsem o tom, jak může taková vonící sůl působit při jídle. I vložila jsem se do pátrání a něco se snažila vygooglit. Pátrání a hledání nebralo konce. Z toho, co jsem se dozvěděla jsem tady sepsala takový drobný článeček.
Potravinářství zná název chlorid sodný, kuchyňská sůl, jedlá sůl, - chuťová přísada, často s přídavkem jodidu draselného, která činí stravu chutnější, podporuje trávení i vstřebávání potravy, s důležitými fyziologickými účinky. Podle výskytu je sůl kamenná, mořská a jezerní, podle způsobu využití sůl potravinářská, průmyslová, krmná.
Tak zvaní znalci používají při vaření košerovanou sůl (kosher salt) a jako stolní sůl používají mořskou sůl (sea salt).
Mimo to je ale celá řada drahých exotických solí jako francouzská, Havajská, mořská, uzená, indická černá, a velice slaná korejská bambusová sůl (Korean bamboo salt).
Mezi speciální sole také patří sůl k nakládání (pickling salt) která neobsahuje přídavky které nakládací lák kalí, dále pak kamenná sůl (rock salt), která se používá často k sypání chodníků v zimním období. Tato sůl se kdysi používala při výrobě zmrzliny a dnes se používá k pečení v soli (prime rib), ale musíme se napřed přesvědčit, že neobsahuje chemikálie které se do ni mnohdy přidávají.
Druhy solí:
bambusová korejská sůl - (bamboo salt = parched salt = jukyom = jook yeom). Sůl se peče v dutině bambusu ucpané žlutým jílem. Sůl absorbuje minerálie jak z bambusu tak i z jílu který zároveň absorbuje nečistoty soli. V Koreji se prodává v malých plastických sáčcích.

černá sůl - (black salt = kala namak = sanchal). Na indických trzích je jak v kusech, tak i mletá. Má velmi silnou příchuť síry.

hrubá sůl - (coarse salt = coarsely-ground salt = coarse-grain salt = gros sel). Pro většinu receptů potřebujeme sůl mletou která se rychleji a snadněji rozpustí. Hrubá sůl je vhodná při podávání hrkých ústřic nebo šneků "na soli", také z toho důvodu, že sůl udržuje jejich teplo.
Mezi hrubé sole patří jak mořská tak i košerovaná sůl.

jemná sůl - (fine salt = finely-ground salt = fine-grain salt = fin sel). To je v jaké formě přichází stolní sůl určená k plnění do slánek.

sůl k nakládání - (curing salt = tinted curing mixture = TCM = Prague Powder). Zpravidla 93.75% soli a 6.25% nitrátu sodného.

Margarita sůl

(Margarita salt). Sůl používaná ku tvoření solného okraje sklenek pro Margarity a jiné nápoje. Stejnou službu nám ale udělá jakákoliv hrubozrnná sůl.
Kořeněná sůl.
Římský kmín, kuličky černého pepře, semena koriandru a hřebíček roztlučeme v hmoždíři, promícháme se solí a nasypeme do uzavíratelné nádoby.
Bylinková sůl.
Rozdrtíme bobkové listy, sušený tymián, rozmarýn, dobromysl a smícháme se solí.
Jistě je druhů ještě víc, ale mě už se více nepodařilo zjistit, ale i tak je to hodně zajímavé povídání.
 


Komentáře

1 Eliza | E-mail | Web | 24. dubna 2008 v 10:25 | Reagovat

Tak abych ti pravdu řekla, tak toto jsem vůbec netušila. Loni jsme řešili problém sehnat u nás nejodizovanou sůl ( dcera po operaci štítné žlázy nemá jód takto požívat), a to se nám prakticky nedaří. Musím si ten tvůj článek pořádně prostudovat, a asi jí tím i nějak pomoci. Moc díky za inspiraci.

2 Mirka | E-mail | Web | 24. dubna 2008 v 17:47 | Reagovat

zajímavé čtení..ani jsem netušila, kolik je druhů soli.

3 Karel | 25. dubna 2008 v 22:20 | Reagovat

Houbová sůl

Kohoutí sůl

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama