Nejstrašnější nedůvěra - nedůvěra v sebe!

Čarodějnice a jejich svět

14. dubna 2008 v 12:24 | použito Ottův slovník naičný |  Moje psaní

Čarodějnice

jsou ženy, které pomocí zlého ducha tvoří věci nadpřirozené. Celkem možno říci, že pověry o [Čarodějnice]-cích, jak nám je podávají nynější tradice lidové, ustáleny byly větším dílem už ve středověku a že jsou téměř všem národům evropským společny. V národním podání slovanském představují se [Čarodějnice] obyčejně jako ošklivé stařeny, někdy též jako svůdné krasavice. Když čarují, rozplétají si své vlasy a oblékají se v dlouhé, bílé košile. Význačnou vlastností jejich jest možnost proměňovati se; nejraději mění se ve psy, kocoury, kočky, ptáky, žáby a p. Mohou také létati vzduchem a to rychlostí větru; k tomu účelu maží se čarovnými šťavami, aby byly lehké. Mnohdy osedlávají si spící lidi a jezdí na nich; za tou příčinou maží jim šlapadla a dlaně zvláštními šťavami nebo jim dávají na hlavu koňský ohlav. Člověk, na němž [Čarodějnice] jezdí, schne a hubení. Osedlávají si také koně, vlky, kocoury a j., ale spokojují se i pometlem, pohrabáčem neb lopatou. V temných a bouřlivých nocech, zvláště o vánocích, na začátku vesny a v noc svatojanskou jezdí na sněmy odbývané na Lysých, Babích horách, na Bachmáči. Na sněmích těch, jimž předsedá čert nebo čaroděj, hodují, zpívají, tančí a jiné nepřístojnosti tropí. Kdyby se někdo [Čarodějnice] jedoucí na sněm chytil, uvidí vše, co tam dělají; musí s nimi jísti, píti a tančiti, ale musí slavně slíbiti, že nepoví, co viděl. [Čarodějnice]-cím přikládá se moc ovládati zjevy přírodní; posílají na zemi kroupy, bouře a vichřice, skrývají rosu, déšť a nebeská světla, a mají vliv na úrodu zemskou. Chtíce ukrásti s nebe hvězdy, vylézají nohami vzhůru na kříž. Čarodějnice znají tajemnou moc bylin a trav; za tou příčinou přikládá se jim moc léčiti nemoci, zacelovati rány, zastavovati krev, vyháněti červy a pomáhati při uštknutí zmije nebo vzteklého psa. Léčivé byliny sbírají jmenovitě v tajemnou noc svatojanskou. Všeobecně rozšířena jest pověra, že [Čarodějnice] mohou škoditi dobytku, zvláště kravám. Před východem slunce chodívají prý s trávnicí nebo rozsívkou na pole, stírají do ní rosu, čímž nabývají moci dojiti mléko těch krav, které na oné trávě se pásly; přišedše domů přehazují trávnici přes bidlo a dojí z ní mléko. Bulhaři míní, že snímají lunu s nebe, proměňují ji v krávu, kterou dojí. Na štěstí zná lid také rozmanité prostředky, jimiž možno moc [Čarodějnice]-c seslabiti nebo úplně zmařiti. Obecně se věří, že [Čarodějnice] jsou ve spojení s čertem, s nímž činí smlouvy, oddávajíce mu svou duši. Umírajíce trpí hrozná muka; zlí duchové vzcházejí v ně, trhají jim vnitřnosti a vytrhují z hrdla jazyk. Při smrti [Čarodějnice] celá příroda se třese, země se chví, zvěř vyje, vrány a havrani se sletují. Tělo jejich v hrobě neshnije.
Kouzelné nápoje
Složení: rooibos (Čajovníkovec kapský), pomerančová kůra, meduňka, koriandr, skořice, zázvor, fenykl, pelyněk černobýl, růže, vanilka
Léčivý odvar
Potřeby: 1 díl rozmarýnu, 1 díl šalvěje, 1 díl tymiánu, 1 díl skořice
Postup: Z poloviny naplňte láhev z modrého skla čerstvou vodou. přidejte do ní rezemleté byliny a nechte ji na slunci odstát celý den. Při západu sluníčka by měla být voda obarvená, pokud ne dejte láhev přes noc do ledničky a ráno ji opět dejte na sluníčko. Pak přeceďte a natírejte na tělo, nebo přidávejte do koupele, zatímco představujete sami sebe, jak jste plni zdraví a pohody.
Čajová směs dle receptury nepřemožitelných Gálů.

Složení: malina, meduňka, ostružina,lípa, chrpa, měsíček, rozmarýn ,mateřídouška, růže.
Čarodějnice se před sabatem natíraly kouzelnými mastmi, které jim umožnily létat na košťatech. Recept z knihy Magia Naturalis z roku 1560 uvádí, že tato mast se skládá z tuku nevinného hocha, aloe, oměje, durmanu, rulíku, topolového listu a kadidla.
 


Komentáře

1 Motýl | 14. dubna 2008 v 14:16 | Reagovat

ještě, že jsem sem zalétla, to je dobře co jsem se ještě k tomu co nevím a neumím dozvěděla. Každá rada drahá,dává jí zas baba. to jsme moudré babky, co ? A stále se učíme. Měj se hezky, přijdu zase.Pá,pá....Motýl.

2 Obycejna zenska | Web | 15. dubna 2008 v 15:12 | Reagovat

Tak vida, tady mame dalsi obsahly clanek, co se tyka carodejnic. Moc jsem se poucila, diky.

3 VeVěrka z Hajlendu | E-mail | Web | 15. dubna 2008 v 22:28 | Reagovat

No výborně, tak alespoň vím, jaké masti a lektvary se mám ještě naučit dělat, abych byla tou pravou čarodějnicí.

4 DědaLebeda | Web | 17. dubna 2008 v 17:15 | Reagovat

MUSÍÍÍÍÍÍÍÍM

Tě pochválit. Změna je život a tady to žije.

Krásný šeřík - konečně jiný ozon, než z těch lekvarů pro sraz čarodějnic.

Máš to tu moc hezky předělané.

---(.-§o)))   ,.DL.

5 ividol | Web | 26. dubna 2008 v 17:42 | Reagovat

My jsme takový příšery, až jsem se nás lekla!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama