Nejstrašnější nedůvěra - nedůvěra v sebe!

Kraslice

27. února 2008 v 21:43 |  Co se mi líbí
Blíží se Velikonoce, svátky jara. Jak jsem si všimla dneska při nákupu, v obchodě mají plné regály vajíček a zajíčků. Jak je to dávno, co jsme nakupovali mikuláše! Ach jo, jak to všechno utíká. Ve všech novinách a časopisech se objevují recepty na velikonoční dobroty, návody na výzdobu stolu, bytu i vajíček. Způsoby aranžování květin a jiné. Nevím jak kdo, ale já mám stále stejný způsob výzdoby bytu. Nejraději mám ve váze větvičky vrby, na níchž jsou zavěšené mezi zelené lístky, nabarvená a jinak ozdobená vajíčka . A o ty vajíčka dneska jde.

Starověké kořeny velikonočních vajíček

Některé zdroje uvádějí, že už Peršané před 5 000 lety se obdarovávali vejci. Po nich to byli Galové /Keltové/ a Římané. Pro všechny tyto pohanské kultury bylo vejce znakem života, plodnosti a zrození. Tuto tradici přejalo i křesťanství - velikonoční vajíčko se stalo symbolem vzkříšení.

Velikonoce - zdobení vajíček

První barvená vajíčka se objevila v 18. století v Evropě. Často bývala obarvena načerveno, aby tak připomínala prolitou Kristovu krev a zdobená obrázky a nápisy. V době renesance, na královských dvorech, byla slepičí vejce nahrazena zlatými. Ta byla zdobená drahými kameny, ornamenty a malbami slavných umělců. Svůj vrchol zažívají na ruském carském dvoře, kde mezi klenotníky vynikal Peter Carl Fabergé (1846-1920).

Každoročně vymýšlím jiné zdobení, snažím se vymýšlet netypická vajíčka. Když jsem pracovala v dětských jeslích, tak jsme s dětmi zdobily vejce rýží nalepenou na skořápky, barevnými konfetami, nastříhaným alobalem, barevnými fixami apod. Skořápky natřené lepidlem jsme oplétali barevnými bavlnkami a vytvářeli na nich různé ornamenty. Děti nejraději nalepovaly barevné obrázky, které si samy namalovaly. Pak jsme měli plné ošatky barevných vajíček, jaká jinde nevidíte. Takže, teď jenom hledám a přemýšlím jak budu zdobit vejce letos. Jak budete zdobit letošní kraslice vy? Poraďte mi.

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama