Nejstrašnější nedůvěra - nedůvěra v sebe!

Dámské oděvy

13. února 2008 v 11:32 | ja |  Něco z historie
Názvy některých klasických dámských oděvů jsou různé, tak např. AMAZONKA. Amazonky byly, podle řeckého mýtu bájné ženy v Asii. Podle nich pojmenovali všechny jezdkyně na koních, Jejich oděv se ještě v 16.století nelišil od běžného ženského oděvu, teprve později přibývalo mužských prvků. Kateřina Madicejská (1519-1589) byla první ženou, která nosila viditelné, bohatě zdobené kalhoty. V 17.stol. přijala amazonka z užského oděvu justaucorps

Justaucorps - Ottova encyklopedie

franc., název těsně přiléhajícího vrchního kabátu, jenž kolem r. 1660 přišel ve Francii do mody a udržel se až asi do r. 1740 v různých proměnách.
Velikost: 171 B
Také v 19 století nosily jezdkyně pod velmi dlouhou sukní pánské kalhoty a k tomu vysoké boty a vypasovaný corsage = kabátek. Tehdy přišel také do módy cylindr, zdobený závojem. Moderní amazonka se nyní nijak neliší od mužského, jezdeckého kostýmu.
DIRNDL - původně lidový ženský kroj, německy mluvícího obyvatelstva alpských zemí. Ve 20. století jej nosily ženy i v ostatních částech Německa ,jako sportovní, letní a domácí oděv. Mezi světovými válkami se móda dirndlu v omezené míře rozšířila po Evropě, Amerie i Australii. Módní dirndly kopírovaly téměř přesně lidový originál, ponechaly si však větší volnost ve výběru materiálu. Široká sukně s pestrou nebo bílou zástěrou a vypasovaný živůtek jsou jeho nejdůležitějšími částmi.
KIMONO -japonský národní kroj obou pohlaví Je to vpodstatě dlouhý volný šat s širokými rukávy, přepásaný širokým pásem, který se nazývá obi. Ve 20. soletí uvedl kimono do evropské ženské módy Paul Poiret(1879-1944), známý francouzský krejčí a dekoratér, s nímž spolupracovali malíři M. Vlamick, R.Dufy aj.
MANTILA - část španělského ženského kroje -krajkový hedvábný přehoz, halící hlavu a poprsí, převzatý od Maurů, nebo také krátký ženský pláštík, jeý byl moderní kolem poloviny 10, století.
SÁRÍ - vyšívaný oděv indické ženy, který zahaluje hlavu a tělo. Byl koncem 40.let minulého století použit francouzskými módními tvůrci jako předloha pro vlastní kreace.
 


Komentáře

1 kajka | Web | 13. února 2008 v 17:45 | Reagovat

Jéé ja mám uplně ráda kimono..pěkný článek o módě...hodne jsme delali modu v spk...ale ty jezdecke obleceni pro zeny..nelibilo se mi ze jezdili  a sedeli z boku prijde mi to divne..

2 no coment... | 15. října 2008 v 18:22 | Reagovat

jako já sem chtěla něco o řecku spíš o řeckym oděvu a tady nic neni!!

3 Sima | 28. října 2016 v 11:36 | Reagovat

žeru dámské kabáty Mexton -

http://lhfashion.in/21-bundy-kabaty

Taky je milujete holky?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama