Nejstrašnější nedůvěra - nedůvěra v sebe!

Kouzelný čas vánoc

9. prosince 2007 v 13:22 | ja |  Moje psaní
Večerní návrat domů je pastva pro oči. MHD projíždí vánočně ozdobeným městem, ve všech výkladních skříních se třpytí a lesknou vánoční ozdoby. Města se předhánějí ve výzdobě a kráse vánočního stromečku, odevšad se ozývají vánoční melodie a svět je nasycen vánoční atmosferou.
Vzpomínám si na první porevoluční návštěvy, onoho pro nás tehdy zakázaného západního světa. Bylo to tuším hned v roce 1990, kdy jsme díky Rakousku měli možnost směny Kč za šilinky ve velmi výhodném kurzu a začalo se volně vyjíždět za rakouské hranice. Naše předvánoční městečka a vesnice byly všechny stejné. Večer po zavírací době tmavé a smutné.
V okamžiku, kdy jsme projeli hranicí oslovilo nás kouzlo vánoc. Všude v oknech výzdoba, větší obchody měly ještě v 19 hodin otevřeno a hypemarkety jsme mohli vychutnat i ve 20 hodin. Nikoho z nás, kteří jsme tyto zájezdy absolvovali, vůbec nenapadlo politovat prodavačky, které na rozdíl od našich, prožívaly dlouhou předvánoční pracovní dobu. Líbilo se nám, že mají otevřeno a i v tuto pozdní dobu je v obchodech vše ke koupi. Vraceli jsme se plni dojmů a touhy aby toto všechno, už brzy bylo u nás.
A když se tak stalo, začali jsme se v myšlenkách opět vracet k tomu, že v neděli by prodavačka měla být doma s rodinou, pracovní doba se postupně na menších městech vrátila do starých kolejí. Není dneska snad jediný obchod, který by měl (alespoň u nás) otevřeno déle jako do 17 hodin.
V neděli, kromě oněch , tolik diskutovaných, hyper, supermarketů, není otevřeno nic a večerka, tak o té si můžeme nechat zdát. Jak rychle jsme zapoměli na tu krásu, kterou skýtá večerní město plné rozzářených dětských očí a koupěchtivých zákazníků. Vždyť město večer žije, pouze tehdy , máte-li kam zajít , co nakoupit, kam se podívat. Ještě, že jsme si, alespoň onu výzdobu
ponechali a naše města září do noci.
 


Komentáře

1 Mirka | Web | 9. prosince 2007 v 20:51 | Reagovat

Jak trefně napsané, tleskám...

2 Zdenka "ren." | 9. prosince 2007 v 21:05 | Reagovat

Tak to my v naší obci máme štěstí, neb tu je několik krámků, a všechny mají otevřeno nejmíň do sedmé a k tomu dvě večerky do desáté a to ať je pátek nebo svátek, dokonce i o vánocích. Pouze na Nový rok je zavřeno. Ale straší nám tu,že se postaví supermarket, ačkoliv máme k nejbližšímu do města dvě zastávky MHD a to bude s našimi milými krámky amen.

3 Karel | 9. prosince 2007 v 22:45 | Reagovat

Já té sedmnácté hodině říká "skutečský čas", protože tam jsem si to před mnoha lety nejvíc uvědomil, že v létě zavřou v pět, někteří i dřív, a rozeběhnou se domů. Město je rázem mrtvé. U nás ve velkoměstě je to naštěstí trochu jiné, večerní městský ruch se dá víc vychutnat. Tuhle jsme se večer vraceli z Vídně a bylo to jen jako přejet z jedné čtvrtě do druhé.

4 Jitka | Web | 12. prosince 2007 v 10:32 | Reagovat

Jejda holky nestěžujte si u nás není obchod vůbec, a stromek před domem svítí jen několika chalupářům a mně polochalupářce.Vzpomeňte si na dobu předrevoluční, to byly dominanty města osvětleny jen o velkých svátcích, protože jsem jednou v tisku četla, že se musí šetřit.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama