Nejstrašnější nedůvěra - nedůvěra v sebe!

Kousek krásy na památku

15. prosince 2007 v 17:32 |  Můj koníček

Novoročenka

Novoročenka k roku 2004 Novoročenka k roku 2004
Novoročenka (PF, slangově Péefko - odvozeno z francouzského Pour féliciter - "pro štěstí") je kartička s přáním do nového roku. Výše zmíněné označení PF je vynálezem hraběte Chotka z Chotkova[zdroj?] a Vojnína a ve francouzštině má "původ" pouze ten, že byla použita francouzská slova vzhledem k někdejšímu zvyku používání francouzštiny jako diplomatického jazyka. Pojem Pour féliciter ve spojení s přáním k novému roku však ve Francii byl neznámý a ani dnes se tam tento ryze český fenomén nevyskytuje.Původně šlo o specifické umělecké dílo, jímž přáli svým známým a mecenášům výtvarní umělci. Posléze si umělecké novoročenky u výtvarníků začali objednávat umělci z jiných odvětví a bohatí lidé. Chudí na to zareagovali zasíláním vlastních výtvorů, později začala sériová výroba, a tak se hranice pojmu poněkud rozostřily.
Tuto úvodní pasáž jsem si dovolila vypůjčit z encyklopedie Wikipedia. Lidé znají spíše název přání k vánocům a novému roku. Jako sběratelka pohlednic jich mám nesčetné množství. Je zajímavé sledovat jejich vývoj. Ty nejstarší, které mám jsou rukodělná práce našich předků. Ručně vystřihované obrázky a sušená kvítečka. Pestrobarevné ustřižky, andělíčci, dokonce i malé celuloidové Jezulátko přilepené na papírový obrázek. Jsou mezi nimi kreslené, vypalované na dýze, nověji fotografie a kresby. V době nynější jsou všechny tyto krásné obrázky nahrazovány SMS nebo MMS, po telefonech, nebo emailovými blahopřáními. Škoda, že ne všichni tato blahopřání tvoří sami . Možná by neškodilo, vyhlásit nějakou soutěž o nejhezčí novoročenku, ale opravdovou na papíře, kterou si bude moci obdarovaný uschovat na památku.
Několik obrázků pro ilustraci

 


Komentáře

1 Mirka | Web | 15. prosince 2007 v 20:46 | Reagovat

Tvá sbírka musí být nádherná..Já dodnes píši pohledy, SMS nemám na vánoční svátky, ani na narozeniny ráda...je to neosobní....

2 Hablina | Web | 17. prosince 2007 v 15:16 | Reagovat

Letos poprvé kašlu na papírové pohlednice, ukutím něco v photofiltru a pošlu mailem. Pohledy jsem posílala každý rok, na oplátku mi přišly tak dva. Už to asi nemá cenu.

3 corly | Web | 22. ledna 2009 v 20:51 | Reagovat

A kolik máš celkem těch pohledů?Já je sbírám taky,je to krásný koníček a i pro mě mají větší cenu a víc osobitosti a krásy,než sms....

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama