Nejstrašnější nedůvěra - nedůvěra v sebe!

Máme rádi med

29. listopadu 2007 v 15:08 | Překvapení v kuchyni - M. Kurková
Něco o medu v čase předvánočním.

Med je odpradávna označován jako přírodní zázrak - výborná pochutina i účinný lék.

1. Jak vzniká?

Včely do úlu přinášejí suroviny na výrobu medu - nektar z rostlin a medovici, cukernou látku, kterou tvoří hmyz. Ty pk zpracovávají: odpaří nadbytečnou vodu, svými enzymy přemění převažující sacharozu na jednoduché cukry a ještě ji obohatí, uloží v plástvích a zakonzervují víčky z vosku. Tady med dozrává do své konečné podoby.

2. Kudy teče, tudy léčí

Med se osvědčuje proti kašli, chrapotu rýmě, na spáleniny. Příznivě působí na hojení ran, zlepšuje činnost srdce, cév , ledvin, chrání játra, zlepšuje krvetvorbu, podporuje paměť, uklidňuje. Lžička medu před spaním pomáhá proti nespavosti, u dětí i proti nočnímu pomočování. Za studena lisovaný med má ničivé účinky na řadu bakterií v žaludku i střevech, přirozeně léčí průjem, uklidňuje bolesti při žaludečnéích vředech...A nemusíte ho jen konzumovat. Zkuste třeba medovou masáž. Samozřejmě pokud netrpíte alergií na med.

3. Med na mnoho způsobů

V Bavorsku si rádi pochutnávají na klobáse s medovou hořčicí, na Ukrajině na medovém kvasu, ve Švédsku je oblíbená ryba s medovou majonézou. Česká kuchyně je při používání této pochutiny zdrženlivější, většinou ji využívá jako sladidlo do čajů či pečiva. Mistři plotny všsk tvrdí, že medem potírané pečené maso získá vynikající nasládle kořeněnou chuť a křupavou kůrčičku.

4. Druhy medu

Med květový - mívá světlou barvu, jemnou chuťm slabší aroma a relativně rychleji krystalizuje (např. lipový, javorový, akátový, slunečnicový, řepkový, modřínový).
Med medovicový - je to med lesní, tmavé barvy, déle vydrží tekutý a má výraznou chuť a specifickou vůni ( pochází zejména z výměšků hmyzu).
Med smíšený - pochází ze snúšky nektarového a medovicového původu.

5. Jak se med získává

Med vytočený se získává odstřeďováním odvíčkovaných plástů, med lisovaný lisováním plástů za použití mírného tepla, med vykapaný vykpáním z odvíčkovaných plástů. Pokud si koupíte med zavíčkovaný a uložený včelami do čerstvě postavených bezplodových plástů máte med plástečkový.

6. Kde ho skladovat

Med uchovávejte nejlépe ve skleněných, porcelánových či keramických uzavřených nádobách v suchých prostorách při teplotě do 25 st. Škodí mu přímé slueční světlo.

7. Proč se říká pilný jako včela?

Protože vyrobit med je pěkná dřina. K získání 1OO g medu musí včely sebrat pyl z jednoho milionu květů, což představuje asi 150 tisíc výletů z úlu pro pyl.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama