Nejstrašnější nedůvěra - nedůvěra v sebe!

Vy brontosaure!

2. října 2007 v 18:03 | ja |  Něco z rodinné kroniky

"Ty vo..jeden", ozvalo se přímo za mnou v autobuse. Mladíci sedící za mnou se tak častovali a se smíchem sledovali reakce kolemsedících. Nebylo to nic hrozného, lidé se tvářili , že nic neslyšeli a hochy to brzy přešlo.
Nadávalo se odjakživa. Oslovení "oni vašnosto" (které jsem četla nedávno v nějaké knize)bylo dle mého trochu jízlivější, než by se zdálo. Dobytčí nadávky byly rovněž známé po celou dobu lidské existence. Těžko si dovedeme představit jak se asi častovali naši předkové, ale jistě nadávek znali hodně. Dotvrzují to i některá příjmení, jako např. Volek, Telecký, Hńup aj. Možná jejich vznik byl jiný než myslím, ale nadávkou se stala tato jména velmi snadno.Škoda, že neexistuje jazykovědná studie objasňující vznik nadávek. Jak se asi častovali v lepší společnosti, co pro ně bylo nadávkou slušnou a co ne?
Z dětství znám nadávku, kterou snad ještě nikdy nikdo nepoužil. Jednou k nám domů přišla maminka
s plačící dcerou, stěžovat si na mého bráchu. Nadával jí a tak to řekla doma. Matce nezbylo než jít udělat pořádek. Ještě dnes vidím tatínka smějícího se s onou paní u plotu, kde se konala exekuce. Brácha stál jako by ho zařezal, jeho spolužačka si utírala slzičky a oba dva rodiče se smáli až se za břicho popadali.
Možná se domníváte, že to bylo nedorozumění a brácha nikomu nenadával. Omyl! Velký omyl!! Nadával a jak! Jenže ona nadávka ,byla pro to děvče něčím tak neznámým, že si nevěděla rady a mamince to požalovala. A jaká, že to byla nadávka? Bylo to slovo, dnes už se vyskytující velmi často a po filmu Jurský park, si myslím, že jej znají všichni. Brácha nazval onu dívku - brontosaurem - a to bylo pro děvče ze 3. třídy slovo zcela neznámé, tudíž asi sprosté. Když se tatínek dozvěděl pointu tohoto nedorozumění, smál se na celé kolo. Ještě dlouho po této příhodě jsme se při slově brontosaurus všichni doma smáli. Když onu , dnes už postarší paní potkám, vždycky si na tuto příhodu vzpomenu. Je docela úsměvná, nemyslíte.
 


Komentáře

1 espoo | Web | 2. října 2007 v 18:44 | Reagovat

kterýpak bratr to byl? brontosaurus je dobrý, možná ho začnu používat místo scipióna :)

2 Chachina | Web | 2. října 2007 v 23:56 | Reagovat

Taková nadávka by mi jako malé spíš lichotila :-) Teď už bych to brala možná trošku jinak - jestli mě někdo nepovažuje za tlustou a hloupou (velké tělo, malý mozek) :-)))

3 hadimrcha | Web | 3. října 2007 v 8:56 | Reagovat

No samozřejmě, ten starší, to on měl a má dosud tu bujnou fantasii.

Chachina: mě by dneska asi také nelichotila a dříve jsem se tomu docela smála

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama