Nejstrašnější nedůvěra - nedůvěra v sebe!

Symboly

15. září 2007 v 10:08 |  Víte, že?

Česnek - měl v Evropě symbolický význam po staletí. Připisovala se mu kouzelná a ochranná moc. O svazcích česneku zavěšených v domech se kdysi věřilo, že odrážejí uhrančivé pohledy a zahánějí blesky, hady a upíry.

Sůl - pověra, že rozsypat sůl přináší smůlu, pochází již z klasického období historie, kdy měl tento neocenitelný konzervační prostředek širší význam než jen symbol ochrany. Tuto tradiční symboliku použil zřejmě Leonardo da Vinci na svém slavném obraze Poslední večeře (kolem roku 1495), kde je Jidáš Iškariotský zachycen jak rozsypává sůl.

Sedm - je nejšťastnější číslo, možná proto, že bylo spojováno se sedmi nebeskými tělesy, která pozorovali již starověcí astronomové a tím také s božstvy, o nichž se věřilo, že dohlížejí na záležitosti lidí. V arabské tradici měla sedmička ochranný význam zejména pro nastávající matky.

Rubín - mezi drahými kameny se nejčastěji používá jako symbol dlouhověkosti a to v indické a barmské tradiční symbolice. Jedním důvodem je jeho tvrdost, dalším barva, která znamená život.

Rýže - zvyk rozhazování konfet nad novomanželským párem byl zřejmě převzat z Indie, kde se při hinduistických svatebních obřadech používala rýže jako symbol plodnosti a blahobytu.

Pomeranče - jsou symbolem štěstí v Číně, kde jsou tradičním ovocem , které se jí druhý den svátků čínského nového roku. Pradávné asociace spojují pomeranče s přepychem. Vzhledem ke své barvě připomínající slunce mohly být pomeranče "zlatými jablky" z řeckého mýtu v němž je hlídal drak na rajských ostrovech blažených.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama