Nejstrašnější nedůvěra - nedůvěra v sebe!

Kostým a jeho vznik

30. září 2007 v 10:41 | Květy |  Něco z historie

Původ některých oděvních částí je tak dávný, že je můžeme vysledovat už ve starověku. Mezi ty nejstarší patří i několikadílný komplet, z něhož se postupem času vyvinul dámský kostým. Jeho vývoj je úzce spjat s vývojem společnosti a společenského postavení ženy a její způsobem života. Dámský kostým je obměnou obleku mužského. Svědčí o tom i jeho složení - košile(halenka), kalhoty(sukně nebo rovněž kalhoty), vesta(vesta), kabátek (kabátek).
Jedna z prvních kreací na dané téma je v obleku m a r k y t á n e k, žen, které doprovázely vojsko v 17. a 18. století. V jejich módě se prvky mužské mody objevují pravidelně. Košile, vojenský kabát, pro tehdejší dobu a módu nezvyklá délka sukně, za to velmi vhodná k denním pochodům. Postupem času se vyvinula žeská uniforma.
Podobu příležitostného, společensky užívaného stejnokroje měly i kostýmy jezdecké, které si dámy oblékaly na vyjíždku a lovecké štvanic. Zpočátku se skládaly z pánskéhop žaketu, košile a dlouhé sukně, která kryla nohy při sedu bokem v dámském sedle a měla tu výhodu, že byla splývavá, nepodložená krinolínovou konstrukcí. Časem se změnily v ustálený tmavý oblek, tak zvanou amazonku, jak ji známe z Kašparových ilustrací k Babičce Boženy Němcové. Oblékala si je na svoje výlety po okolí paní kněžna i komtesa Hortensie.
Obliba krátkých jezdeckých kabátků byla velká, říkalo se jim kurýrky. Své první širší uplatnění našly v období francouzské revoluce, kdy ženy vyměnily krásné, ale nepohodlné toalety za oblek příwnější, avšak účelnější.
Počátek 19. století, hlavně vláda Ludvíka XVIII., druhé rokoko, vzkřísila opět všechny ty krajky, volány, umělé boky a těsné šněrovačky, kterými se zdobily dvorní dámy Marie Antoinetty, ale účelné oblečení už nevymizelo, Bouřlivý rozvoj dopravy, hlavně železniční, četné výlety a pěší turistika dopřávala několikadílnému kostýmu stále širší pole uplatnění.
V sedmdesátých a osmdesátých letech se mění názor na ženský typ. Začínají vítězit štíhlé, vysoké, sportovně vypadající ženy. Do módy přichází účelná a elegantní jednoduchost, kterou kostým spojuje.Objevují se bohaté kolekce různě tvarovaných kabátků, zvonových sukní i nově řešených halenek , bez kravat, s vysokým límcem a se spoustou sámků nebo vyšívání Známe je z fotografií svých babiček.
 


Komentáře

1 Eduard Nud | 1. února 2017 v 10:36 | Reagovat

Inu, není kostýmek jako kostýmek. Ale než některý kostým, to už raději slušivá červená tepláková souprava. A proč červená? Protože je jako blondýnky. Není jich tolik.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama