Nejstrašnější nedůvěra - nedůvěra v sebe!

Kdo ji napsal?

22. září 2007 v 14:43 | ja |  Moje psaní

Kodex gigas - dvě magická slova, která v současné době hýbou naší veřejností. Obří opis bible, ukradený švédy a odvezený do Svédska. Co je na něm tak zvláštního? Je to největší kniha na světě. Obsahuje Starý a Nový zákon, latinsky psanou Kosmovu kroniku českou, spousty vědění celého světa tehdy ve 13. století. Byl údajně sepsán v Podlažickém klášteře za jedinou noc. Podle pověsti ji napsal zhřešivší mnich za pomoci ďábla. Ten je tam ostatně zpodobněn v celé své kráse na str. 290. Co asi vedlo onoho mnicha, že se zaprodal čertu? Bál se trestu, jež tehdy nebyl nijak malý? Znamenal zazdění za živa do zdi kláštera. A co vlastně provedl, zamiloval se, kradl, lhal nebo jinak zhřešil proti tehdejším mravům? A mohl vůbec, s tak primitivními psacími potřebami, napsat tak úchvatné dílo během jediné noci? Co je a není legenda?
Osobně si myslím, že jediný člověk, byť by byl zdatným písařem, to napsat v tak krátké době nemohl. Že by přece jenom ďábel? A jak to, že církev dovolila zpodobnění tohoto proklatce, na stránkách svaté knihy. Nebylo to třeba, dílo vícero rukou, tehdy vzdělaných mnichů, jež brali náboženskou doktrínu přece jenom s trochou humoru a nadsázky? Revoltou, byť jen v podobě ďábla vložené do bible, snažili se trochu prosvítit temnotu vrcholného středověku. Dozvíme se někdy ještě něco podrobnějšího? Asi už ne, ale kniha za shlédnutí jistě stojí.
Teď mě tak napadá, nemá ten ďábel docela příjemný úsměv? a to co má na sobě nápadně připomíná dnešní pampersky, že?
 


Komentáře

1 Karel | 22. září 2007 v 23:26 | Reagovat

Po klášteru v Podlažicích není ani stopy. Kostel, který na jeho místě stojí, je z pozdější doby. Klášter bohužel zlikvidovali i s mnichy husité, zuřiví fundamentalisté z počátku patnáctého století.

A v samotných Podlažicích pomalu ani nevědí, že u nich kdysi vznikl světový unikát.

2 Mirka | Web | 24. září 2007 v 13:29 | Reagovat

...tak ty pampersky mě také napadly:))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama