Nejstrašnější nedůvěra - nedůvěra v sebe!

Kapesník

5. září 2007 v 8:00 | O.Fišer |  Něco z historie

Věřili by jste tomu, kapesník už lidstvo užívá 2000 let.

Pro každého kulturního člověka je přirozené mít u sebe neustále jeden nebo dva kapesníky. Nyní se častěji užívají kapesníky na jedno použití, ale jejich potřeba a nutnost mít je stále po ruce se nemění.
První zmínku o kapesníku nacházíme v díle starořímského lyrika Gaia Valeria Catulla, který popisuje herce a herečky, jak si utírají spocené čelo sudáriumem (sudor - znamená pot), kouskem k tomu určené látky.Další spis jiných autorů uvádí sudárium jako ochranu před chorobami. Zřejmě na začátku našeho letopočtu přikládali lidé kapesníky před nos a ústa, chráníce se tak před chorobami.
Ve druhém století t.l. znali v Říme čtvercové kusy látky zvané orarium (oris - nos). O čištění nosa a používání kapesníku jsou známé první zprávy od Arnobia, který žil koncem roku třista. Je rovněž zajímavé, že kapesník používali na zavázání očím odsouzencům na smrt. Kapesníkem dával římský vládce v areně povel na započetí her, na vypuštění lvů. Se zánikem říše římské se zdálo, že zanikl i kapesník, ale renesance, jej opět přivedla k životu. Dala mu dnešní tvar a začalo jej zdobit. Neboť kapesník byl v té době znakem elegance, podle toho byla i jeho cena. Objevoval se ve vyšších společnostech feudálů a měšťanů. Se vznikem krajky, začali zdobit jeho okraje i krajkou, čímž jeho cena stoupla nad možnosti měšťanů. Výrobci kapesníků jej napouštějí parčfémy a slouží jako první pomoc pro dámy silně stažené v korzetech, jimž v nevětraných místnostech bývalo nevolno. Ještě v 17 století byl kapesník přepychovou součástí oblečení. Dokládá to inzerát z londýnského časopisu Inteligencer ze dne 6. června 1665, který oznamuje, že se stratily florové kapesníky, šest kusů, z nichž tři byly zdobeny krajkou. Nálezce dostane značnou odměnu. Později výrobci kapesníků inzerovali jejich prodej v novinách, zájemci si mohli obj. jakékoliv množství, nechat si na ně vyšít svůj monogram a zvolit ozdobu.V osmnáctém století s rozvojem textilní výroby a zvýšením množství vyráběného textilu, přestaly být kapesníky výsadou bohatých vrstev a staly se předmětem denní potřeby, běžnou a zcela samozřejmou věcí kulturního člověka.
 


Komentáře

1 Hablina | Web | 5. září 2007 v 12:16 | Reagovat

Pro můj alergický nosánek nezbytná věc, kudy chodím, tudy smrkám.

2 Sonrisa | Web | 8. září 2007 v 15:14 | Reagovat

JJ, kapesníky máme všude :o)))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama