Nejstrašnější nedůvěra - nedůvěra v sebe!

Jak si kdo ustele

6. září 2007 v 10:56 | ja |  Moje psaní
Boudo, budko, kdo v tobě přebývá? Tuhle dětskou veršovánku jistě znáte. Jako děti jsme ji s radostí opakovali bezpočtukrát. Hlemýžď má ulitu, zajíc noru, vlaštovky si staví hnízda, pavouk klubíčko z pavučiny. Používají na to každý jiný systém a materiál.
U lidí je to jiné! Tady se v jednotivých vlnách opakuje období stavebního šílení a doba klidu.Alespoň tak se mi to jeví dneska u nás. Během několika let vyrostly nádherné domky, s upravenými pozemky, radost pohledět. Rekontrukce také dávají ulicím nový vzhled.
Při mé nedávné procházce městem jsem si tak v duchu vzpomínala, kdo ve kterém domku bydlel. Ještě se mi hodně jmen vybavuje, ale některá zákoutí nepoznávám. Zmizely například nejstarší domky v okolí zámku, nízké přízemní domy získaly patro nebo alespoň podkroví. Klasická okna se mění za plastová, na střeše Bramac, fasády hrají barvami duhy.
Při trati po níž se vracím domů, stojí bývalý drážní domek. Jeho majitelé se snaží, aby byl co nejkrásnější
a proto je vyzdoben a vyšperkován bezpočtem obrázků, panenek, značek, trpajzlíků a pod. Všichni kolemjedoucí z něj mají radost. Škoda, že nemám zatím čím jej zvěčnit, ale časem se fotky určitě dočkáte. Místo toho mám jednu fotku, trošku odjinud, ale také zajímavou.
A zahrádky, tak ty se proměňují v něco speciálního, mizí zelinářské záhonky, rajčata se spolu s jahodami pěstují třeba na verandě v nádherných k tomu určených nádobách. Ze zelí se stává okrasná rostlina a ovocné stromky, tak ty se dají různě přistřihnout a vytvarovat. V malých českých poměrech vznikají postupně zahrady japonské, francouzské, ba i anglický park by se tu našel.
Tak nevím je to ještě dobře, nebo jsme se dostali někam, kam jsme nikdy dojít nechtěli?
 


Komentáře

1 Hablina | Web | 6. září 2007 v 13:39 | Reagovat

Také se marně snažím skloubit zahrádku užitkovou, okrasnou a pro děti. Výsledkem je kompromis, do záhonků padají šurikeny, do bazénku listí z mirabelky, při houpání děti kopou do větví jabloně, stanové městečko o prázdninách vyrostlo mezi hrušní a sakurou. Grilem si pravidelně připaluju smrčky, které si pěstuji na vánoční stromečky. Co všechno se dá splácat na asi 250m2 :)

2 Karel | 7. září 2007 v 8:49 | Reagovat

Ten poslední obrázek má ukazovat něco odstrašujícího? Jestli je to tak, není to nic proti stavení s dvorkem, které je k vidění ve Vranovicích těsně vedle trati na Brno (u podjezdu). Zkoušel jsem to vyfotit, ale vlak tam má už takový "švunk", že se to nedá. Zvlášť když nejde stáhnou okno jako kdysi.

Na kterémsi fóru o tom byla zmínka, je to nejošklivější dvorek ve střední Evropě.

Ještě nedávno jsem k tomu přiřazoval i nádraží ve Vraňanech (za Kralupami), ale letos jsem viděl, že už to není tak hrozné.

Já vím, je to tady o zahrádkách...

3 Hablina | Web | 7. září 2007 v 10:56 | Reagovat

Dvorky se zahrádkami přímo souvisejí, bývají zaplněny muškáty a posezením či (v mém případě) různým hrampádím. Na řádce poskládaných cihel mám vyrovnanou sbírku květináčů, bedýnku s nachystaným dřevem na opékání, krabičku kříd (dvorek je permanentně pokreslený od dětiček) a podobné užitečnosti.

4 babča | Web | 7. září 2007 v 11:55 | Reagovat

no vidím,že ve čtení mám co dohánět,tak nějak se pořád něco děje že mám málo času,tak tě zdravím a příjdu si dočíst zameškané

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama