Nejstrašnější nedůvěra - nedůvěra v sebe!

Krinolína

13. srpna 2007 v 11:14 | Květy |  Něco z historie

Občas máme možnost obdivovat na divadelních jevištích a filmových plátnech velkolepost historických kostýmů, které byly předobrazem své doby.
Vrcholem přepychu, okázalosti a stavovské nadřazenosti byla bezesporu móda francouzského dvora v čele s Ludvíkem XIV. Objevila nové materiály jasných tónů a barev, jejichž měkkým řasením a působením světla, stínu a lesků dosáhla dalších efektů. Důležitou roli hrály na přepychových krinolínách i lemy z krajek, stuhy, šňůry a výšivky, které se rozprostřely po celém šatu bohatstvím materiálu.
Z živého tvora se stala vyšňořená loutka, pomník krejčovské a zlatnické dovednosti, ukázka zručnosti mnoha řemeslníků. mezi nimiž nechyběl ani čalouník, ani kovář.
Přes všechny své nevýhody, které španělská zvonová sukně - vertugado - měla, opanovala svět svou nádherou a elegancí. Ve Francii vylepšili jeho konstrukci tím, že sukně rozšířili už od pasu konstrukcí z prkýnek nebo silnými látkovými válci, které byly odsuzovány kazateli jako světská marnost, ve skutečnosti však se však staly pravým rájem blech a šatních vší. Šířka renesančních sukní nebyla ničím proti krinolínám z doby Ludvíka XI. a XVI. Lehký konstrukce z rákosu, později z velrybích kostic, zvaná panier, změnila ženskou siluetu na obdélník, ležící delší stranou na zemi. Obvod krinolínky dvorních dam Marie Antoinetty měřil až tři a půl metru a celá látková hora sukně byla pošita stužkami a umělými květinami.
Měšťanská móda biedermeyeru v 19. století obroučkové sukně obnovila. Nádhera feudálního dvora pronikla mezi buržoasii. Díky pokroku byly nové krinolínky z nýtovaných železných klecí.
Satirici měli o čem psát, karikaturisté co kreslit. Na obrázku se z krinolíny stal tu padák, tu posada na husy nebo dětská ohrádka. V praxi se udržely asi 20 let, mezi rokem 1850-1870. Pro svou nepraktičnost však postupně mizely. Vždyť 19. století je také stoletím pokroku a neustupující technizace.
 


Komentáře

1 Millka | Web | 2. května 2009 v 11:57 | Reagovat

představte si jen, jak špatně se v tom musí pohybovat. Nebo třeba jenom v tom sedět.  A když se k tomu přidají botky z 18. století..... Obdivuju všechny, kdo v tom udělal jediný krok a nepřizabil se.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama