Nejstrašnější nedůvěra - nedůvěra v sebe!

Na Valachy nebo na Hanou

3. července 2007 v 13:28 | ja |  Něco z rodinné kroniky

Nedávno u nás proběhla jízda historickým vláčkem. To byla paráda, hlavně pro malé caparty, kteří si na parní vlak nepamatují. To bývala jízda, hlavně večer, kdy za lokomotivou vlál chochol jisker!!!
Menší paráda to byla, když ony jiskry vlétly někomu do oka, nebo zapálily suchou trávu podél trati. Vlaky také jezdily daleko delší, měly průchozí vagony a také spojení bylo daleko častější než dnešní.
Moji prarodiče bydleli v domečku u trati. Oknem z ložnice, byly vidět vlaky jezdící kolem zahrady. Když jsem chodívala tzv. "na hlídání" těšívala jsem se na to, až ráno babička odejde do kostela, na jarmark nebo jinam, dědeček vytáhne rolety a spolu se budeme dívat na vláčky. Měl na nočním stolečku kapesní hodiny a podle nich sledoval, kdy, který vlak pojede. Vlaky plně naložené, jedoucí do kopečka, ztěžka oddechovaly a zpívaly si " na Valachy, na Valachy, na Valachy!", ale ty jež jely po prázdnu dolů, těm se kolečka jenom míhala. Jejich písnička také zněla veseleji "na Hanou, na Hanou, na Hanou!". Milovala jsem tyto chvíle a přála jsem si abychom s dědou zůstali v posteli až do oběda, ale s příchodem babičky domů, idylka zkončila a já musela vstávat. Ne, že by mě čekal nudný den, to nikdy, ale přece jenom děda a jeho vláčky vyhrávaly na celé čáře.
Tak, tohle přesně jsem si uvědomila, při pohledu na onen historický vláček. Z nádraží zmizela fantastická atmosfera, příslovečný zápach páry a spáleného uhlí. Naše děti už to neznají, je to možná škoda, protože dnešní jízda lokálkou, je opravdu o hodně míň zajímavá a někdy až protivná. Ale, co naděláme. Čas utíká a všechno se mění. Tak až u vás bude někdy tzv. jízda historickým vláčkem, neváhejte a běžte se povozit, alespoň na chvíli se vám vrátí atmosfera dávno zmizelého dětství.
 


Komentáře

1 babča | Web | 4. července 2007 v 8:44 | Reagovat

jo tak takovou mašinkou jsem jezdila na prázdniny k babičce až do čech za Chomutov,naši mládežnici ani neví o co přišli

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama