Nejstrašnější nedůvěra - nedůvěra v sebe!

Z historie odívání 2

25. června 2007 v 12:07 | různí autoři |  Něco z historie

Byzanc


Celý život v byzyntské říši byl pod vlivem tuhého absolutismu. Oděvní střih se vyvíjel v hrubých rysech stále na základě klasického oděvu římského. Muži i ženy nosí košilovité oblečení s rukávy, na tom plášť jenž odpovídal římskému kabátu. Byzantský plášť byl poněkud delší s rukávy stále se prodlužujícími až konečně dosáhly k zápěstí. Tělo se stále více zahaluje a skrývá. Materiál je stále tužší, nádherné látky často zdobené až nepřiměřeně přemrštěně. Největší obliby zde dosáhlo těžké, barevné hedvábí, jehož celé plochy jsou pokrývány drahými kameny a perlami. Bohatě se používají zlaté nítě.
Dochází k úplnému zahalení lidské postavy a potlačení jakéhokoliv náznaku nahoty.

Románský a gotický středověk

Oblečení románské epochy se vyvíjelo především na základě kmenových a národnostních prvků, byl zaznamenám též vliv pozdního antického kroje, zejména v podobě byzantské.
Středověké feudální společnosti odpovídalo stavovské oblečení, móda byla věcí šlechty a duchovenstva. Oděv vládnoucí vrstvy a ovládané třídy se lišil výhradně materiálem a ozdobami. Střihově byl nepatrně rozdílný. Ženy si šaty šijí samy i pro svou rodinu, vytvářejí oblečení, převážně
z doma tkané vlněné látky, nebo sukna. Spodní vrtva měla nařízeno nosit toto oblečení v tmavě barvě a nenápadného střihu.Měli rovněž nařízenou kvalitua množství použitého materiálu.
Byzantský vliv se projevoval v malé obdélníkové roušce, pokrývající hlavu. Nejdůležitější částí mužského úboru byla halena, dlouhá do půl lýtek, často opásaná a dlouhé kalhoty, nebo vlastně
dlouhé punčochy.
Kožená obuv sahala po kotníky.
Oděv byl volnějsí, méně tuhý a nezakrýval tak tvary těla jako oděv byzantský.
Z materiálu se užívá především len a vlna. Hedvábí je velmi vzácné a je určeno pro nejhonosnější úbory vládnoucí třídy.
Ve 12. a 13- století se stává především Francie Evropským politickým a kulturním střediskem.. Rytířská doba uctívala krásu spojenou s čistotou a mravností. Novým estetickým ideálem již nebyl silák plný energie, ale zjemnělý mladík. Muži nosili dlouhé, pečlivě nakadeřené vlasy. Oděv je podobný pro obě pohlaví, liší se pouze délkou- muži po kolena, ženy až na zem.
Románské oblečení nahrazuje gotické. Štíhlost a svislá linie se zdůrazňovala stejně v architektuře, malířství a sochařství, jako v módě. Vertikály akcentovaly látky obepínající těsně tělo mužů i žen.
Hennin na ženských hlavách, různé cípy šatů a závěsy bezúčelně vlající na rukávech, jsou pro tuto dobu příznačné.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama