Nejstrašnější nedůvěra - nedůvěra v sebe!

Z historie odívání

15. června 2007 v 17:12 | různí autoři |  Něco z historie
Kréta a Mykény
Štíhlé tělo a úzký pas. Oděv vznešených i prostých lidí byl velmi jednoduchý. Kožený opasek - přidržoval nedlouhou zástěru, která měla někdy podobu krátkých kalhot. Pás byl nejozdobnější částí oblečení. Při chladnějším počasí na sebe oblékali kožený plášť. Válečníci oblékali kožený krunýř. Vlasy se nosily dlouhé a hladce sčesané na ramena.Pokrývkou hlavy byly malé barety, nebo nízké turbany. Obouvali si lehké sandály, které se ke kotníkům uvazovaly koženým šněrováním.
Ženský oděv prostý nebyl. Sukně v pase vždy přiléhavá, zvonovitě se rozšiřující dolů. Někdy měla nepatrné vyztužení. Horní část šatů končila pod prsy.. Později byl živůtek sešněrován jen nad pasem. Na hlavě se nosily klobouky, na nohou sandálky nebo vyšší střevíce. Ženy se velmi rády zdobily, nosily
velké množství šperků, prstenů, náhrdelníky, náušnice, diadémy, různé spony, zlaté přívěsky, ve vlasech jehlice z drahého kovu dovedně zpracované.
Ř e c k o
Mužské oblečení se nijak nelišilo od ženského. Obdélníkové vlněné sukno, které se kladlo přímo na tělo a na ramenou se spínalo jehlicemi. Mužské se nazývalo chlaima a ženské peplos. Prostřednictvím kmene Ionů přijali řekové košilové oblečení zvané chiton . Plátno bylo již střižené i sešívané a po nedlouhém vývoji i řasené. Splynutím dorského a ionského oblečení vznikl klasický řecký šat.
Chitón byl obecnou modou v Athénách (560-530 př. n. l.). U mužů byl o něco kratší než u žen, u prostých lidí a mládeže dosahoval po kolena.Vznešení řekové nosili chitón bez opasku, ženy si jej stahovaly v pase a později až pod poprsím. Na chitón se oblékal plášťzvaný himation . Vojáci a mládež nosili tzv. chlamys. Na nohou se stejně jako na Krétě a v Mykénách nosily sandály, Klobouk byl plošší a říkalo se mu petasos, někdy byl nahrazen čepičkou z kůže, nebo plstěnou čapkou - pilos.
Rozvinula se úprava vlasů, jsou známy spousty způsobů zavinování a upravy vlasů. na pracně upraveném účesu nosily ženy slaměný klobouk s lehkým závojem, který se nazýval kredemnon.
Oblíbenými barvami v řecké módě byla bílá, žlutá, purpurová a fialová. Slavnostní oděvy byly šafránově žluté.Vojenští velitelé nosili oděv v ohnivě červené barvě. Hetéry - prodejné ženy se pro odlišení odívaly do látek s pruhy pestrých barev.
Zdobení žen stejné jako v Mykénách a na Krétě.
Antický Řím
Národním šatem antického Říma byla toga. Byl to střízlivý oděv, který s rozvojem textilní výroby a dovozem vzácných látek z orientu se stával slavnostním úborem, Tunika se přetahovala přes hlavu jako šaty, délka byla až pod kolena. Zprvu byla bez rukávů, později měla rukávy až k loktům. Základním střihem tuniky je obdélníková košile, která s přibývající délkou se začala v pase přepásávat.6enská tunika byla vždy delší než mužská, někdy se oblékaly až tři tuniky na sebe. Nejspodnější z nejjemnějšího plátna měla povahu spodního prádla. Pod togou se nosila krátká bederní zástěra elipsovitého tvaru. Bývala z bílé vlny, senátoři ji měli lemovanou purpurem a císař ji nosil celou purpurově rudou.
Do zimní nepohody se oblékal uzavřený kabátec pokrývající obě ramena - paemulla.
Plášť jež nosili vojáci a chudí lidé se nazýval - lacerna.
Předchůdcem dnešní podprsenky byl pruh jemné kůže, jímž se ovinovalo přímo poprsí - mamillare.
Širší látkový pruh, jímž se podvazovala ňadra přes tuniku - strafium.
Účesy byly jednodušší, dlouhé zvlněné vlasy, nosily se paruky z lidských vlasů.
Z Germánie byly přineseny dlouhé kalhoty Vojáci římských legií nechránili své nohy nohavicemi, ale obinadly na způsob onucí nebo dlouhými punčochami.
 


Komentáře

1 xxx | 21. listopadu 2008 v 13:15 | Reagovat

brutalnii

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama