Nejstrašnější nedůvěra - nedůvěra v sebe!

Z dějin odívání

5. června 2007 v 12:02 | různé zdroje |  Něco z historie

Starověký Egypt (3000 př.n.l.-200 př.n.l.)


Jako surovina pro výronu oděvů sloužil především len a bavlna. Jediným tehdy užívaným šatem byla malá bavlněná zástěra. Na počátku egyptských dějin jí nosili i panovníci. Egyptské ženy nepokládaly za nutné pokrývat poprsí a otrokyně a ženy feláhů je zahalovaly jen vyjímečně.
Také králové a vysocí úředníci, členové královské rodiny, kněží a soudcové měli obvykle zástěru, avšak ta byla z drahého jemnějšího materiálu a zdobená.
Další částí oděvu byla bezrukávová košile - různě kombinovaná se zástěrou a jejím opásáním. Ženská košile a zástěra byla delší než mužská. Košile sahala ke kotníkům, zástěra ke kolenům. Charakteristickým úborem byl plisovaný amarnský šat. Tento oděv z jemných průhledných látek zdůrazňoval svým úplným nebo částečným zahalováním a odhalováním, jako jeden z prvních v dějinách , vysloveně sexuální stránku oblékání. Pokrytí hlavy bylo u mužů i žen jednoduché. Král nosil korunu (koruna Horního Egypta - bílá, koruna Dolního Egypta - červená). Egypťané znali paruky, jak víme z dochovaných kreseb.
Král, úředníci, kněží a vládnoucí vrstva nosili sandály, ostatní chodili bosi. Ženy i muži se rádi zdobili šperky, květinami, péřovými ozdobami. Ze šperků byly oblíbené náhrdelníky, náramky nošené pod
loktem i nad ním, ozdobné obroučky kolem kotníků na nohou. Vlasy se upravovaly vonnými mastmi.
Mezopotámie
Základním šatem v Mezopotámii byl bavlněný kabát košilového střihu - tunika, který měl krátké rukávy nad loket a sahal do poloviny lýtek. Podle svého účelu a v různých dobách však měnil svou délku.Vojáci a rolníci jej nosili z pochopitelných důvodů kratší (aby nepřekážel). Na tuto tuniku si ovinovali spirálovitě podélná pravoúhlý kus bavlněné látky pestře tkaný, jež sloužil dle potřeby jako kabáta, deka na přikrytí a pláštěnka do nepohody.
Velkou pozornost věnovali v Mezopotámii účesům. Féničané měli rádi pestré oděvy, vynalezli purpurové barvivo. Židé nosili košilovitý oděv různé délky a podle potřeby někdy s rukávy, jindy bez nich. Šat si pásali ozdobným opaskem. Hlavy měli zavinuté do látky podobné turbanům. Pod vlivem Peršanů počali muži nosit dlouhé kalhoty. Také židovské ženy se rády a hodně zdobily a líčily.

Peršané

Původní oděv byl z ovčí kůže. Brzy se však začaly používat látky bavlněné, vlněné, lněné a hedvábí.
Starověcí Peršané nosívali dva kuželovité kabátce, z nichž ten spodní byl užší a delší až ke kolenům. Prostí lidé mívali jen jeden kabát kruhovitého tvaru, zcela uzavřený, v délce jen nad kolena. Novinkou v odíváni byly dlouhé kalhoty. Na nohou se nosily vysoké boty asi do jedné třetiny lýtek. Na hlavě kulovité jednoduché čepice z kůže. Vlasy i vousy pečlivě sestřižené. Zajímavostí je, že nejdelší vousy v zemi směl nosit jen král. 


Komentáře

1 verca | 11. září 2008 v 12:55 | Reagovat

trp!!!!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama