Nejstrašnější nedůvěra - nedůvěra v sebe!

Košile

11. června 2007 v 10:23 | Květy |  Něco z historie

Košile

Košile má dlouhodobou tradici. Do košile bez rukávů obléká kronikář počátku 14. století Boženu v okamžiku, kdy ji nad praním prádla zastihl kníže Oldřich. A nebyla to košilka jemná s kanýrky a kraječkami, spíše bytelný a neforemný domácí výrobek z druhořadého lnu.

Ve středověku nosily košili dámy i otrokyně. V Egyptě byla základním oděvem všech vrstev. Skládala se z úzkého, podle těla vytvarovaného pouzdra a ramínek. Měla hluboký výstřih, ramínka končila leckdy až pod prsy. Přesto tento detail není nijak provokující. Košili se v Egyptě říkalo kalasiris. Zhotovovali ji ze lnu nebo bavlny, většinou byla velmi tenká, bílá jen někdy ji ručně potiskovali jednoduchým vzorem.
Tkané vzorované látky z dovozu z Mezopotámie byly pro nižší vrstvy finančně nedostupné.

V Římě a později v Byzanci nahradila košili tunika.Měla již rukávy a sahala až na paty. Římské matrony ji zpočátku tkaly samy z jemné vlny, byzantské patricijky dokázaly pro jedinou okázalou tuniku prodat několik vesnic i s obyvateli, protože hedvábné brokáty s bohatými figurálními medailony, prošívané zlatem a pošívané drahokamy, byly zbožím skutečně exkluzivním

Zimomřivý středověk navlékal jednu košili přes druhou, svrchní zvonovou, podšitou kožešinou, přes spodní úzkou, bez vlečky, s úzkým dlouhým rukávem. Materiál? Ponejvíce teplá a pestře zbarvená vlna.

V renesanci odsoudili košili do úlohy spodního prádla a spodničkou zůstala až do konce 18 století. To však nechalo "la chemise", košili, triumfovat. Košilka průhledná jako mlha, lehká jako vánek - to byl ideál mladé francouzské buržoasie. Nosila se i v zimě. Jistě si dovedete představit kolik rýmy a nebezpečných zánětů museli lékaři léčit pro kousek mušelínu z Indie. Teprve zákaz dovozu látek za Napoleona odsoudil "la chemise" k zániku a nahradil ji oděvem přiměřenějším .

Koncem 19. a počátkem 20. století nacházejí ženy v košilovém střihu volném a pohodlném to, co moderní žena potřebuje.
 


Komentáře

1 Timmy | 21. prosince 2015 v 12:02 | Reagovat

Klasické košile různých stylů

http://www.vkosili.cz/klasicke-kosile/

2 Slavy | E-mail | Web | 2. července 2017 v 16:38 | Reagovat

Nádherné kravaty české výroby.
http://www.elegan24.cz/panske-kravaty/kategorie-666/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama